Interim Final Exam Schedule

Interim 2022-23 Exam Schedule

 

Department and Course

Instructor

Exam Time

Classroom

ART 103 Foundation 3-D Media Eisner, S. 10:30-12:30 CAD 106
ART 225 Architectural Drawing and Design I Gough, K. 8:00-10:00 CAD 116
ART 236 Graphic Design Bosch, K. 10:30-12:30 CAD 100
ASIAN 200 Top: Silk Road Travels in Pop Cult Tcacenco, A. 10:30-12:30 TOH 310
BIO 124 The Biology of Women Petitt, B. 8:00-10:00 RNS 190
BIO 292 Top: Winter Ecology Peterson, S. 10:30-12:30 RNS 190
BIO 383 Evolutionary Biology Mohl, E. 8:00-10:00 RNS 435
BIO 391 Top: Animal Communication Lee, N. 10:30-12:30 RNS 124
BIO 395 Biomedical Innovation Scholars Prog Crisp, K. 8:00-10:00 RNS 226
BIO 396 Research: Advanced Cell Biology Listenberg, L. 10:30-12:30 TBA
BI/ES 228 Environmental Health Angell, D. 8:00-10:00 RNS 410
CHEM 124 A Matter of Environ Skubi, K. 8:00-10:00 RNS 390
CHEM 384 Bioanalytic Chemistry Beussman, D. 10:30-12:30 RNS 435
CH/BI 126 Integrated Chem/Bio II Joiner, C./Brezny, A. 8:00-10:00 RNS 310
CLASS 124 The Many Faces of Homer Reece, S. 8:00-10:00 TOH 210
ECON 113 Capitalism Wambheim, B. 8:00-10:00 RNS 150
ECON 121 A Principles of Econ Jiang, D. 8:00-10:00 HH 111
ECON 121 B Principles of Econ Richardson, B. 10:30-12:30 HH 523
ECON 396 Research Experience Luedtke, A. 10:30-12:30 HH 429
EDUC 170 Urban Schools and Communities Humm, C. 10:30-12:30 TOH 214
QUEST 115 A Emperors, Orators, Disciples Al Atiyat, I. 8:00-10:00 OM 020
QUEST 115 B Emperors, Orators, Disciples DeFries, B. 8:00-10:00 OM 210
QUEST 115 C Emperors, Orators, Disciples Jothen, P. 8:00-10:00 OM 240
QUEST 115 D Emperors, Orators, Disciples Ripley, J. 8:00-10:00 OM 110
ENGR 291 Selected Topics: Renewable Energy Dull, J. 8:00-10:00 RNS 297
ENGL 123 Intro to Poetry Patterson, J. 8:00-10:00 RML 515
ENGL 185 Literary Studies Shaiman, J. 10:30-12:30 RML 420
ENGL 200 Top: Afrofuturism Pate, S. 10:30-12:30 RML 515
ENGL 216 Ethics and Renaissance Literature Trull, M. 8:00-10:00 RML 525
ENGL 274 Top: Writing & the Arts Schwehn, K. 10:30-12:30 RML 520
ENGL 287 Professional and Business Writing Eichberger, R. 10:30-12:30 RML 421
ENCON 111 Big Data and Bigger Challenges Grossman, J. 10:30-12:30 TOH 210
ENVST 255 Remote Sensing & GIS Campbell, R. 10:30-12:30 RNS 400
ES/PS 201 Global Env Politics Lott, A. 8:00-10:00 HH 502
FAMST 132 Intro: Family Studies Perron, K. 10:30-12:30 TOH 114
FREN 250 Speaking of French Vendetti, M. 8:00-10:00 TOH 312
HIST 101 Ancient Warfare Howe, T. 10:30-12:30 HH 522
HIST 188 A Top: Intro to Asian Amer Hist Weber, K. 10:30-12:30 TOH 314
HIST 188 B Top: Prosperity & Peril Fure-Slocum, E. 8:00-10:00 RML 421
HIST 189 A Top: Race in Latin America Pinto-Handler, S. 8:00-10:00 HH 522
HIST 189 B Top: SE Asia: Transnational Hist Becklin, E. 8:00-10:00 RML 420
KINES 199 Technology, Health, and Wellness Holbein, J. 8:00-10:00 SAC 112
KINES 295 Internship and Reflection Seminar Neuger, M. 10:30-12:30 SAC 112
MGMT 110 Fundamentals of Business Staff 10:30-12:30 HH 111
MGMT 231 Personal Finance Pollard, V. 8:00-10:00 HH 501
MATH 120 Calculus I Stoertz, D. 10:30-12:30 RNS 208
MATH 220 Elem Linear Algebra Balz, C. 8:00-10:00 TOH 184
MATH 282 Top: Computational Geometry Wright, M. 10:30-12:30 RNS 310
MATH 356 Geometry Matsuura, R. 8:00-10:00 RNS 204
MUSIC 135 Race in 20th Century Music Carter, D. 8:00-10:00 CHM 233
MUSIC 225 Music/Electronic Med Merritt, J. 10:30-12:30 CHM 224
MUSIC 227 Practicing for Musical Success Anderson, S. 10:30-12:30 CHM 233
MUSIC 245 Music and Social Justice Wondemagegnehu, T. 10:30-12:30 CHM 232
NORST 100 A Nordic Values: Origins to Obstacles Coughlin, J. 8:00-10:00 CAD 305
NORST 100 B Nordic Values: Origins to Obstacles Smith, T. W. 8:00-10:00 RNS 206
NORW 111 Beginning Norwegian I Urberg, I. 8:00-10:00 TOH 310
NORW 112 Beginning Norwegian II Knudson, M. 8:00-10:00 TOH 108
NORW 260 Intro to Germanic Linguistics Vosburg, N. 8:00-10:00 TOH 114
NURS 110 Nutrition and Wellness Johnson, S./Kubat, R. 10:30-12:30 TOH 280
NURS 150 Introduction to Public Health Kuehn, M. 8:00-10:00 RNS 160E
PHIL 120 Philosophy in Literature Nagel, C. 10:30-12:30 TOH 312
PHIL 121 Conservative Philosophy in History Westler, B. 8:00-10:00 CAD 202
PHIL 127 Zen and Art of Judo Muñoz-Hutchinson, D. 10:30-12:30 SAC 018A
PHIL 245 Philosophy & Feminism Swain, C. 10:30-12:30 HH 433
PHIL 246 Space and Time Cunningham, A. 10:30-12:30 OM 030
PHIL 250 Biomedical Ethics Marsh, J. 10:30-12:30 OM 010
PHYS 160 Introduction to Engineering Design Adolph, A. 8:00-10:00 RNS 210
PHYS 252 Musical Acoustics Borovsky, B. 10:30-12:30 RNS 210
PSCI 112 Comparative Politics Primiano, C. 10:30-12:30 HH 502
PSCI 211 Media and Politics Collins, T. 8:00-10:00 HH 434
PSYCH 221 Menacing Minds Veltri, C. 10:30-12:30 RNS 390
PSYCH 239 Drugs, the Brain and Behavior Dickinson, S. 8:00-10:00 RNS 290
PSYCH 346 Soc Psyc Perspectives on Diversity Benson, J. 8:00-10:00 TOH 300
REL 122 The Hebrew Bible Sienna, N. 10:30-12:30 OM 305
REL 212 Chr Theol in History Steward, D. 8:00-10:00 OM 010
REL 214 Reformation Theology Bateza, A. 8:00-10:00 OM 310
REL 260 Religion in America Rainey, T. 10:30-12:30 OM 340
REL 303 History of Christian Thought II Wilson, C. 10:30-12:30 OM 310
REL 344 Feminist/Chr Ethic Scopatz, D. 8:00-10:00 OM 305
SWRK 120 I Want to Help People Mendez, M. 10:30-12:30 HH 205
SWRK 122 Global Challenges Smalling, S. 8:00-10:00 HH 523
SOAN 121A Intro to Sociology Schalliol, D. 10:30-12:30 HH 434
SOAN 121B Intro to Sociology Alenuma, S. 8:00-10:00 HH 433
SOAN 128 Intro to Cultural Anthropology Chiappari, C. 8:00-10:00 TOH 112
SPAN 111 Intro Spanish Language/World I Haugsland, J. 10:30-12:30 TOH 110
SPAN 112 Intro Spanish Language/World II Hanson, M. 10:30-12:30 TOH 212
SPAN 231 The U.S. and Spanish-Speaking World O’Conner, J. 10:30-12:30 TOH 308
SPAN 232A Latinx Experiences in United States Narváez, L. 10:30-12:30 TOH 112
SPAN 232B Latinx Experiences in United States Cropsey, K. 8:00-10:00 TOH 314
SPAN 274 Contemporary Issues Hill Cosimini, A. 10:30-12:30 TOH 316
STAT 212A Statistics for Science Roith, J. 8:00-10:00 RNS 160R
STAT 212B Statistics for Science Wolf, J. 10:30-12:30 TOH 182
STAT 284 Biostatistics Ziegler, K. 8:00-10:00 TOH 182
THEAT 110 Intro to Theater Ameh, E. 10:30-12:30 CAD 305
THEAT 115 Acting for Non-Majors Pillatzki-Warzeha 10:30-12:30 TB 227
THEAT 133 Prod Theater: Intro Riley, M. 8:00-10:00 TB Haugen
THEAT 234 Prod Theater: Advanced Hansen, P. 8:00-10:00 TB Kelsey