Guest Artists

Arnold Flaten Memorial Lecture Series

Many distinguished artists and art historians have come to campus to share their experiences and expertise with our students. We are grateful to the Arnold Flaten Endowment Fund for its financial support of our visiting artist program. Below is a list of the many guests who have taken part in the Arnold Flaten Memorial Lecture Series over the years.

Art-343 2014

2013-2014

Mary Abbe, Art Criticism

Pritika Chowdhry, 3D Installation

Patrick Kelley, New Media

Maren Kloppmann, Ceramics

Andrew Moore, Photography

Mary Reid Kelley, Painting

Scott Stulen, Multimedia

Marcus Young, Behavioral and Conceptual Art

Art-343 2013

2012-2013

Betsy Byers, Painting

Catherine Carter Goebel, Art History

Ruthann Godollei, Printmaking

Nathan Knutson, Architecture

Holly Laws, Sculpture Installation

Kristen Lowe, Drawing and Filmmaking

Charlotte Meehan, Playwriting

Jill Rowan, Ceramic Sculpture

Lex Thompson, Photography

Art-343 2012

2011-2012

Beth Dow, Photography

Emily Johnson, 3D Metals

Todd Norsten, Printmaking

Kip O’Krongly, Ceramics

Heather Shirey, Art History

Piotr Szyhalski, New Media Installation

Ayomi Yoshida, 2D, Prints, Installation

Art-343 2011

2010-2011

Phil Ahnen, Ceramics, Museum Installation

Jennifer Marshall, Art History

Rachel Perlmeter, Crossmedia

Ann Pibal, Painter

David Rathman, Prints, Drawing

Keith Taylor, Photography

Michon Weeks, Painting

2009-2010

Christine Baeumler, Environmental and Community Based Artist

Harriet Bart, Conceptual Artist, Objects, Installations and Books

Jan Estep, Mixed Media artist and writer

Elizabeth Pastan, Medieval Art History

David Salmela, Architect

Gaylord Schanilec, Wood engraver and fine printer

Madeline Stillwell, Performance Artist

Art-343 2009

2008-2009

Allen Brewer, Illustration and Fine Art

Doug Casebeer, Ceramics

Lewis Colburn, Performance/Installation

Alexa Horochowski, Sculpture

Paulette Myers-Rich, Artist Books and Photo Bookworks

Tom Schroeder, Animation

Art-343 2008

2007-2008

Jil Evans, Painting

Mary Edna Fraser, Batik Artist

Mike Kareken, Painting

Paula McCartney, Photography

Orrin Pilkey, Author

Todd Shanafeldt, Ceramics

Mark Tribe, New Media

Art-343 2005

2006-2007

Long-Bin Chen, Sculpture

Paul Dresang, Ceramics

Chip Schilling, Time-Based Media

Angela Strassheim, Photography

Diane Willow, New Media

Sandy Winters, Installation

2005-2006

Kelly Connole, Ceramics

Josh Garber, Sculpture

Clarence Morgan, Painting

Liz Quisgard, Mixed Media

Piotr Szyhalski, Digital Media

Kaori Takami, Performance/Installation

2004-2005

Carol Lee Chase, Drawing

L. Teresa Church, Quilts and Fibers

Jin Lee, Photography

David Mann, Painting

Carla McGrath, Printmaking

Cole Rogers, Printmaking

Jim Tanner, Ceramics

Art-343 2004

2003-2004

David  Dahlquist, Ceramics

Seitu Jones, Visual Artist

Kris Lowe, Drawing

Tim Peterson, Curator, Franklin Art Works

Mollie Rabiner, Sculpture

Paul Shambroom, Photography

2002-2003

Guy Chase, Painting

Jerald Krepps, Printmaking

Monica Rudquist, Ceramics

Andrea Shaker, Photography

Kristin Solid, Animation

Anne Sugnet, Sculpture

2001-2002

John Christakos, Design

Bernice Ficek Swenson, Printmaking

Patrick Kelley, Photography

Dave Ryan, Video

Ward Sutton, Drawing

Amy Toscani, Sculpture

2000-2001

Macyn Bolt, Painting

Barbara Nei, Photography

Thomas Oliphant, Design

Jody Williams, Book Art

David Woolf, Conceptual Art

1999-2000

Sam Chung, Ceramics

Ed Epping, Artist

Mac Gimse, Sculpture

Shawna Kaplow, Painting

Robert Silberman, Art Historian and Critic

1998-1999

Donald Celender, Conceptual Art

David Lefkowitz, Painting

W.J.T. Mitchell, Picture Theory

Jenny Nellis, Sculpture

Katherine Turczan, Photography

1997-1998

Ann George, Printmaking

Ruthann Godollei, Audiovisual Art

David Goldes, Photography

David Madzo, Painting

Wayne Potratz, Sculpture

Gerald Smith, Mixed Media

1996-1997

Elizabeth Erickson, Printmaking

David Familian, Photography

Shawna Kaplow, Painting

Robert Lawrence, Sculpture

Barbara Leaskon, Painting

Sherry Leedy, Painting

Carmen Metty, Painting

Clarence Morgan, Painting

Robert Perkins, Painting

David Rich, Painting

Laura Stone, Drawing

Judy Stone Nunnely, Printmaking

Karen Wirth, Sculpture

1995-1996

Gregory Amenoff, Painting

Thomas Barry, Gallery Owner

Joe Duffy, Design

Billy Mayer, Sculpture

Laura Migliorino, Mixed Media

Judy Onofrio, Mixed Media

Laura Stone, Drawing

1994-1995

Laurie Beth Clark, Video

Jil Evans, Painting

Christie Hawkins, Sculpture

James Henkel, Photography

Mike Lynch, Drawing

Sandy Spieler, Heart of the Beast Puppet Theater

1993-1994

Paulette Alden, MN Center for Book Arts

Charles Alexander, MN Center for Book Arts

Richard Brewer, Sculpture

Lynne Brown, Photography

John Maakestad, Painting

Mark Pharis, Ceramics

MaryJo Polley, MN Center for Book Arts

Maarja Roth, MN Center for Book Arts

1992-1993

Dorit Cypis, Mixed Media

Fred Hagstrom, Printmaking

Catherine Koemtgen, Photography

Michael Mercil, Sculpture

Jerry Rudquist, Painting

Amy Sabrina, Ceramics

Katherine Smith, Art History

1991-1992

Victoria Christen, Ceramics

Lynn Geesaman, Photography

Christie Hawkins, Sculpture

Stu Mead, Painting

Judy Onofrio, Mixed Media

Larry Thomas, Printmaking

1990-1991

Pat Benning, Painting

Paul Dresang, Ceramics

Carole Fisher, Mixed Media

Linda Gammell, Photography

Seitu Jones, Mixed Media

Dan Mason, Painting

Nancy Randall, Drawing

1989-1990

Lee Bjorklund, Painting

Curtis Hoard, Ceramics

Constance Lowe, Mixed Media

Jeanine Mellinger, Video

Lorie Novak, Photography

Stan Shetka, Sculpture

Shelley Thorstensen, Printmaking

1987-1988

Lynn Gray, Drawing

Mary Griep, Painting

Billy Mayer, Sculpture

Jeff Millikan, Photography

Judy Onofrio, Sculpture

Stanton Sears, Sculpture

Jon Swenson, Printmaking

Jim Tanner, Ceramics

1985-1986

Paula Buchanan, Painting

Mario Fernandez, Wild-life Artist

Lynn Kasma, Artist Rep.

Suzanne Kohn, Gallery Owner

Dan Rounds, Animation

Melanie Schey, Gallery Worker

Terry Schupbach, Printmaking

JoAnn Verburg, Photography

1984-1985

Anne DeCoster, Painting

Cliff Garten, Ceramics

Frank Gohlke, Photography

Leo Lasansky, Printmaking

Joyce Lyon, Drawing

Mason Riddle, Art Criticism

Steve Sorman, Painting

1983-1984

Jim Bohnhoff, Graphic Design

Debbie Brown, Painting

Steve Carpenter, Painting

Ron Gallas, Ceramics

Suzanne Kohn, Gallery Owner

John Schott, Filmmaking

Sharon Sudman, Graphic Design

Bonnie Sussman, Gallery Owner

Nancy Young, Design

1981-1982

Wendell Arneson, Painting

Debbie Brown, Painting

Paul Granlund, Sculpture

Ray Jacobsen, Sculpture

Fred Somers, Painting

Judy Swanson, Graphic Design

Dean Warnholtz, Painting