Delta Chi Officers, 1971-

List of Officers of Delta Chi

1971-72 – John L. Mestemacher ’72, prytanis; Elizabeth A. Wolph ’73, grammateus

1972-73 – Mary M. Aldorfer ’74, prytanis; Rebecca J. Nelson ’74, grammateus

1973-74 – Urton Anderson ’74, prytanis; Cynthia A. Bergmann ’75, grammateus

1974-75 – Cynthia A. Bergmann ’75, prytanis; Christine M. Jerpbak ’75, grammateus

1975-76 – ? prytanis; Joanne K. Kuemmerlin ’76, grammateus

1976-77 – Lani Rene Longshore ’78, prytanis; Rachel I. Stoyke ’78, grammateus

1977-78 – Michael B. Daugherty ’78, prytanis; Joyce M. Scheitel ’78, grammateus

1978-79 – Bradley D. Schultz ’80, prytanis; Kathryn A. Ingbritsen ’78, grammateus

1979-80 – Bradley D. Schultz ’80, prytanis; Kristin E. Kessler ’81, grammateus

1980-81 – Christopher C. Smith ’81, prytanis; Mary P. Lund ’81, grammateus

1981-82 – Christopher C. Smith ’82, prytanis; Barbara A. Zebe ’82, grammateus

1982-83 – Felicia A. Jurgens ’84, prytanis; Alfred R. Sundquist ’83, grammateus

1983-84 – Ansis V. Viksnins ’85, prytanis; Margaret A. Emond ’85, grammateus

1984-85 – Gloria J. Betcher ’85, prytanis; Heidi A. Fisher ’85, grammateus

1985-86 – James E. Moore ’86, prytanis; Dean M. Apel ’87, grammateus

1986-87 – Sonja M. Froyen ’88, prytanis; Cathryn M. Hemken ’88, grammateus

1987-88 – Michael A. Cantagallo ’88, prytanis; Beth D. Ecker ’88, grammateus

1988-89 – Cheryl L. Gross ’89, prytanis; Jon S. Bruss ’89, grammateus

1989-90 – Amy E. Berndt ’91, prytanis; Ariel J. Siewerth ’91, grammateus

1990-91 – Erik S. Weber ’91, prytanis; Jean E. Brunsdale ’92, grammateus

1991-92 – Gwendolyn L. Compton ’92, prytanis; Edward S. Armstrong ’92, grammateus

1992-93 – Lousene M. Hoppe ’94, prytanis; Carrie A. Martin ’95, grammateus

1993-94 – Corinna M. Knepper ’96, prytanis; Randall S. Piper ’95, grammateus

1994-95 – Carrie A. Martin ’95, prytanis; Sarah A. Nix ’97, grammateus

1995-96 – Sarah E. Bowen ’96, prytanis; Catherine E. Kusske ’97, grammateus

1996-97 – Kevin A. Moran ’97, prytanis; Regan L. Zwald ’98, grammateus

1997-98 – Jena Marie Iffert ’98, prytanis; Melissa M. Amland ’98, hyparchos; Mary K. Seeger ’98, grammateus

null
1998-99 Officers

1998-99 – Jeremiah J. Harrelson ’99, prytanis; Paul P. Moran ’00, hyparchos; Kristel A. Kiesel ’01, grammateus

1999-00 – Paul P. Moran ’00, prytanis; Jennifer L. Brown ’01, hyparchos; Michelle M. Domondon ’00, grammateus

2000-01 – Jennifer L. Brown ’01, prytanis; Kevin L. Gentz ’01, hyparchos; Adrienne L Grzenda ’01, grammateus; Kristel A. Kiesel ’01, chrysophylax

2001-02 – Kristina L. Alton ’02, prytanis; Joseph D. Amos ’02, hyparchos; Nathan D. Olawsky ’03, grammateus; David R. Schiedler ’04, chrysophylax

2002-03 – Joseph D. Amos ’03, prytanis; Katharine A. Monson ’04, hyparchos; Sarah L. Beaver ’03, grammateus; Jason E. Lillis ’03, chrysophylax

2003-04 – Stephanie E. Walker ’05, prytanis; David W. Varvel ’06, hyparchos; Lauren E. Gioe ’06, grammateus; Andrea F. Gatzke ’05, chrysophylax

2004-05 – Stephanie E. Walker ’05, prytanis; A. Kirstine Wynn ’06, hyparchos; Lauren E. Gioe ’06, grammateus; Andrea F. Gatzke ’05, chrysophylax

2005-06 – Lauren E. Gioe ’06, prytanis; Andrea J. Horbinski ’07, hyparchos; Jennifer S. Starkey ’07, grammateus; A. Kirstine Wynn ’06, chrysophylax

2006-07 – Andrea J. Horbinski ’07, prytanis; Michael W. Gulden ’08, hyparchos; Elizabeth A. Beerman, grammateus; Jennifer S. Starkey ’07, chrysophylax

2007-08 – Michael W. Gulden ’08, prytanis; Alaina K. Burkard ’08, hyparchos; Kayla A. Rasmussen ’08, grammateus; Alexandra N. Sprano ’08, chrysophylax

2008-09 – Hilary J. Bouxsein ’09, prytanis; Michelle A. Howard ’09, hyparchos; David T. Estle ’10, grammateus; Thomas K. Halvorsen ’10 and B. Cory Holec ’09, chrysophylax

2009-10 – David T. Estle ’10, prytanis; Martin P. Shedd ’11, hyparchos; Jennifer N. Easler ’10, grammateus; William S. Erickson ’11, chrysophylax

2011-12 Officers

2010-11 – Matthew D. Friedrichsen ’11, prytanis; Jennifer A. Stanull ’11, hyparchos; Katherine A. Crawford ’11, grammateus; Eric J. Erfanian ’12, chrysophylax

2011-12 – Eric J. Erfanian ’12, prytanis; Adam D. Berndt ’13, hyparchos; Rebecca A. Frank ’14, grammateus; John R. Schwirtz ’14, chrysophylax

2012-13 – Collin J. Moat ’13, prytanis; Rebecca A. Frank ’14 (fall) & John R. Schwirtz ’14 (spring), hyparchos; Adam D. Berndt ’13, grammateus; Nicholas A. Gantt ’15 and Chloe A. G. Hennes ’14, chrysophylax

2013-14 – Rebecca A. Frank ’14, prytanis; Nicholas A. Gantt ’15, hyparchos; Grace B. Koch ’15, grammateus; Chance E. Bonar ’15, chrysophylax

2012-13 Officers

2014-15 – Nicholas A. Gantt ’15, prytanis; Grace B. Koch ’15, hyparchos; Leif D. McLellan ’16, grammateus; Amanda P. Tveite ’15, chrysophylax

2015-16 – Leif D. McLellan ’16, prytanis; Jacob O. Smith ’17, hyparchos; Karice E. Myers-Busch ’17, grammateus; Joseph A. C. Burkhart ’17, chrysophylax

2016-17 – Joseph A. C. Burkhart ’17, prytanis; Kirby L. Schoephoerster ’17, hyparchos;  Dylan K. Walker ’18, grammateus; Mary Landis Gaston ’19, chrysophylax

2018-19 Officers

2017-18 – Dylan K. Walker ’18, prytanis; Mary Landis Gaston ’19, hyparchos; Joseph G. Spellman ’19, grammateus; Devin P. Ames ’19, chrysophylax

2018-19 – Mary Landis Gaston ’19, prytanis; Joseph G. Spellman ’19, hyparchos; JuliAnne N. Rach ’20, grammateus; Devin P. Ames ’19, chrysophylax