List of Classics, Greek, and Latin Majors, 1932-

St. Olaf College Classics, Greek, and Latin Majors

1932: Mabel Adamson, John M. Andersen, Maurine Brogmus, Muriel O. Gustuson, Laura Kramer, Mildred Tonjum

1933: Almyra H. Baker, Bernice A. Hofengen, Anita M. Hoover

1934: Henry R. Christman, Lillian C. Judd, T. Arnold Thompsen

1935: Daniel J. Adamcik, Leona E. Langemo, Julie Mason, Marian E. Nelson, Lurene J. Quale

1936: Esther Goodmonson, Gladys Oscarson, Viola Osterberg, Odella Solheim

1937: Jeanette Hagestande, Margaret Hagestande, Doris E. Skog

1938: Lois Bjelland, John R. Groettum, Dorisdae Helgerson, Belva M. Nerlien, Irene Olson, Margaret Sullivan

1939: Ragna Cartford, Jane Halverson, Lois M. Olson, Irma Peterson

1940: Harlan F. Foss, Mildred Schmidt, Doris Urdahl, Griffith H. Williams

1941: Carl J. Groettum, Enid C. Lace, Alice Torgerson

1942: Doris Fevold, Clifford L. Kalmoe, Rueben H. Redal, Genevieve Schoewe

1943: Charlotte G. Olson

1944: Jeannette L. Olsen

1945: None

1946: None

1947: Dorothy M. Miller, Delores A. Salzsiedler, Audrey B. Tronson

1948: None

1949: Robert G. Johnson

1950: Oliver K. Olson, Kermit M. Roisen

1951: Ann M. Holt, Leonard D. Jacobsen, Lionel B. Simonson

1952: Helen R. Anderson (Latin Education), John O. Jurkow (Latin Education), Beverly Peterson

1953: Curtis H. Johnson

1954: Ann C. Bjornemo

1955: None

1956: None

1957: Thomas W. Jacobsen

1958: Daniel L. Andersen, Peter G. Ansorge, Noel K. Barstad

1959: Larry Koehn, John M. Mason

1960: Kenneth A. Falk (Latin Education), Deann Loe

1961: None

1962: Bonny Berger, Margaret Groth, Carolyn W. Heidemann, Richard G. Sayther

1963: Margaret Oestreich, Sharon A. Pleuss

1964: Joyce F. Cruickshank (Latin Education), Carol M. Steinberg (Latin Education)

1965: Mary J. Anderson, Joyce E. Andreas (Latin Education), Adelaide Bianchi, Linda Hultin (Latin Education)

1966: Connie R. Bodding (Latin Education), David F. Grose

1967: Thomas J. Martin, Judy K. Noble, William R. Watters, Jr.

1968: Judy A. Nugent

1969: Cheryl L. Grangaard (Latin Education), Patricia A. Huls (Latin Education), Jean C. Husby (Latin Education),, Susan J. Lee, (Latin Education), Dianne G. Lubinski (Latin Education)

1970: Laurel A. Conlon (Latin Education)

1971: John W. Hager, Pamela L. Severson (Latin Education), Karen E. Silness

1972: Martha Howard, John L. Mestemacher, Lorene K. Osberg, Barbara L. Smith

1973: Mark P. Gravrock, Leslie Smith

1974: Mary M. Aldorfer (Latin Education), Margaret J. Anderson, Urton Anderson, Daniel R. Bergeson (Greek), Susan K. Frankenberg

1975: Cynthia A. Bergmann (Latin), David E. Gooch (Greek), Christine M. Jerpbak (Latin), William B. Witt (Greek)

1976: William S. Anderson, Joanne Kuemmerlin, Kevin E. Passe (Latin Education)

1977: Elizabeth A. Card, Julie E. Good

1978: Mark B. Brown, Marybeth W. Gjellstad, Pierce E. Johnson (Latin), Joel M. Quie, Joyce M. Scheitel, Kim A. Severson

1979: Charles M. Bressman, Jr., Russell P. Graef, Heidi G. Hunder, Nona Hyytinen (Greek), Eric L. Johnson (Latin)

1980: Shawn K. Aiken (Latin), Karen L. Davidson, D. Christian Derauf, Scott L. Larson (Latin), Kari E. Nelson, Terry L. Papillon, James Y. Prichard, Bradley D. Schultz (Greek), Steven W. Sperling (Latin), Kathryn Townsend

1981: Valerie R. Haugen, Kristin E. Kessler, Brian A. Smith, N. Jane Twetten

1982: Eric H. Bluhm, Anna C. Haaland, Linda S. Houts, Sharon K. Ion (Latin), David P. Lenz, Christopher C. Smith, Daniel C. Stoll (Latin), Helen T. Voelker (Latin), John T. Voelker

1983: Karin M. Koehn, Andrew L. Rutrough, Jeffrey R. Schneider

1984: Pamela R. Hansen (Latin Education), Felicia A. Jurgens, Jill M. Schwendeman, Steven C. Trewartha (Greek)

1985: Gloria J. Betcher (Latin), Stephen T. Clark (Latin), Margaret A. Emond, Heidi A. Fisher (Latin), Martha E. McNey (Latin), Debra J. Olson (Greek), Justin D. Stets (Greek & Latin), Ansis V. Viksnins (Latin)

1986: Bethann L. Baglien, James E. Moore, Amy L. Railsback (Latin), Sheila L. Richmond, Susan L. E. Ryberg (Latiin), Angela L. Schwitters

1987: Dean M. Apel, Margaret A. Corzatt (Latin), Susan M. Lindholm (Latin), Jason L. Norton, John H. Reinschmidt (Greek)

1988: Daniel J. Albrecht (Latin), Michael A. Cantagallo, Beth D. Ecker, Sonja M. Froyen (Latin), Cynthia L. Grzanowski (Latin), Bryan M. Hanson, Karen R. Hassenpflug (Latin), Allison M. Hoff, Lisa A. Paulson, W. Anthony Smith (Greek)

1989: Jon S. Bruss, Cheryl L. Gross (Greek & Latin), Kristin K. Kriesel (Latin), Andrew S. Leahy (Latin), Laura F. Proudfit (Latin), Laura K. Puumala

1990: Kerry A. Neises (Latin), Michael L. Page, David L. Shaw (Greek), Steven P. Yaeger (Latin)

1991: Amy E. Berndt, Ariel J. Siewerth (Latin Education), Erik L. Swanson, Erik S. Weber, Jeffrey D. Westberg (Greek)

1992: Edward S. Armstrong, Thomas J. Boswell, Gwendolyn L. Compton, Tad P. Johnson, Michael S. Mercer, Hyun-Ah Youn

1993: Paul D. Bakken, Thomas C. Hasert, Sharon K. Hill, Kelsi K. Nelson

1994: Dacia F. Dressen, David M. Hajek, Lousene M. Hoppe, Todd D. Janke, Amy K. Martin

1995: Rebecca A. Johnson, Carrie A. Martin, Everett W. Meadors, Randall S. Piper (+ Greek), Julie L. Pohlman

1996: Terrina D. Anderson (Greek), Sarah E. Bowen (Greek), Kathryn E. Bubolz, Aaron D. Dennison, Amy M. Fuller (Latin), Corinna M. Knepper (Latin), Elizabeth M. Land, Gregory W. Randall (Latin), Jennifer M. Sevig, Andrea J. Ursprung, Carrie N. Vance

1997: Lynsey E. Barnett (Latin Education), Garett S. Gentry (Greek), Peter C. Hansen (Latin), Catherine E. Kusske, Stephen M. Loomis (Latin), Kevin A. Moran, Sarah A. Nix, Philip A. Winger (Latin)

1998: Christine E. DeLong, Jena M. Iffert, Mary K. Seeger (Greek), Regan L. Zwald

1999: Jeremiah J. Harrelson, Eli Houghton (Latin)

2000: Melissa E. Brand, Michelle M. Domondon, Joanna L. Hawkins (Greek), Anders O. Hendrickson, Lane B. Keister (Greek), Toni L. Melaas, Paul P. Moran, Kathryn M. Poland, Andrew H. Strong

2001: Jennifer L. Brown, Adrienne L. Grzenda (Greek), Edward F. Kemp (Latin), Kristel A. Kiesel, Matthew C. Steenberg

2002: Kristina L. Alton, Mark A. Murakami, Scott T. Teece

2003: Joseph D. Amos, Sarah L. Beaver, Marquis S. Berrey, Nathan D. Olawsky, Peter E. Sprangers (Latin)

2004: Kathleen R. Burt, Eric J. Debelak, Karl R. Helvig (Greek), Julia L. Kelto (Greek), Hilary J. C. Lehmann, Katharine A. Monson, David R. Schiedler

2005: Kathleen E. Ess, Andrea F. Gatzke, Seth J. Heringer, Joshua K. Langhorst, Evan R. Meyer, Mark N. Royer, Christopher A. Schifani, Valerie R. Veo (Greek), Stephanie E. Walker

2006: Keeley Esterhay, Joseph D. Fricke, Curtis W. Frank, Lauren E. Gioe, David M. Hansen (Latin), Kendra E. Olson, David W. Varvel, A. Kirstine Wynn, Jason G. Zencka

2007: Jacob S. Anderson, Elizabeth A. Beerman, Carla M. Creswell (Latin), Sean M. Cunningham (Latin), John M. Deck, Emelie M. Heltsley (Latin), Andrea J. Horbinski, Jennifer S. Starkey, Joshua P. Swenson (Latin), Lauren T. Yost

2008: Alaina K. Burkard, Michael C. Dow, Michael W. Gulden, Kevin J. Moore, Kayla A. Rasmussen, Alexandra N. Sprano, Ann C. Stanton, Erin F. VanBurkleo

2009: Sarah M. Adamson, Hilary J. Bouxsein, B. Cory Holec (Latin Education), Eric H. Larson (Latin), Peter T. Moench, Nathan C. O’Keefe (Latin), Jeffrey J. Schneider

2010: Jennifer N. Easler, David T. Estle, Thomas K. Halvorsen, Stuart T. Nelson

2011: Katherine A. Crawford (Latin), Henry S. Frank, Matthew D. Friedrichsen (Greek), Martin P. Shedd, Jennifer A. Stanull, Kathryn M. Weaver (Greek), Conner S. Westby (Greek), Samuel J. Willodson (Latin)

2012: Hannah G. Johnson (Latin), Andrew M. Kenfield

2013:  Adam D. Berndt, Kaitlin A. Coats (Latin), Emily Marie Gassman, Collin J. Moat, Alisha B. Traeder

2014:  Matthew D. Fleshman, Rebecca A. Frank, Katherine L. Hansen (+ Latin Education), Chloe A. G. Hennes (Latin), Brian D. Thoes

2015: Elizabeth L. Archerd (Latin), Chance E. Bonar, Grace B. Koch, Amanda P. Tveite, Morgan M. Wychor

2016: Jordan T. Brown, Rebecca B. Dau, Emily N. Een (Latin Education), Vera J. Lochtefeld, Allison R. Lonigro (Latin), Ryan M. Mathison, Leif D. McLellan

2017: Katherine A. Bello (Latin), Soren I. Bjornstad (Latin), Joseph A. C. Burkhart, Benjamin R. Cooper, Steven T. Daniel, Karice E. Myers-Busch, Kirby L. Schoephoerster, Jacob O. Smith (Greek), Leonard H. (Holden) Strong, Emily M. Witt (Latin)

2018: Herman S. Hannan, Dylan K. Walker